پایگاه گسترش دانش و آگاهی

نادیت-قالب بندی هارد دیسک ما GPT است یا MBR

admin وحید نجاران
قالب بندی هارد دیسک ما GPT است یا MBR

نسخه‌های مدرن ویندوز و سیستم‌عامل‌های دیگر، می‌توانند از دو روش برای پارتیشن‌بندی هارد استفاده کنند: MBR که قدیمی‌تر است و GPT که روشی است جدید.GPT و MBR دو روش متفاوت برای ایجاد و ذخیره‌ی جدول پارتیشن یا پارتیشن‌تیبل یک درایو خاص است. روش GPT مدرن‌تر است و با سیستم‌عامل‌های مدرن‌تر سازگار است. MBR قدیمی‌تر است و سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر از این نوع پارتیشن‌بندی استفاده می‌کردند.GPT و MBR ویژگی ها و موارداستفاده خاص خود را دارند که در مقالات متعدد در نادیت بررسی شد. در این مبحث خواهیم فهمید هاردمان با کدام روش پارتیشن‌بندی شده و در صورت نیاز چگونه می‌شود این دو نوع پارتیشن‌بندی را به یکدیگر تبدیل نمود.

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

چگونه بفهمیم هاردمان از کدام نوع جدول پارتیشن استفاده می‌کند؟

برای آن‌که تشخیص بدهیم درایوهای هاردمان با کدام روش پارتیشن‌بندی فرمت شده‌اند، دو راه داریم: می‌توانیم از ابزار Disk Management ویندوز استفاده کنیم یا این‌که از خط فرمان کمک بگیریم.

روش اول: استفاده از ابزار Disk Management

ابزار Disk Management ویندوز اطلاعات و جزئیات بسیاری در مورد هارد دستگاه در اختیارمان می‌گذارد. برای باز کردن این ابزار در ویندوز ۱۰، روی منوی استارت راست‌کلیک کنید (یا دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و دکمه‌ی X را فشار دهید) تا منویی در گوشه‌ی چپ صفحه باز شود. از این منو گزینه‌ی Disk Management را انتخاب نمایید. روش دیگر این است که دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و کلید R را فشار دهید تا پنجره‌ی کوچکِ Run در گوشه‌ی پایین و سمت چپ صفحه ظاهر شود. در این پنجره فرمان diskmgmt.msc را وارد نمایید و کلید اینتر را فشار دهید تا Disk Management باز شود.

اکنون در ابزار Disk Management درایو مورد نظرتان را پیدا کنید، روی آن راست‌کلیک نمایید و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

 

در پنجره‌ی Properties به تب Volumes بروید و به مورد Partition Style دقّت نمایید. متغیر مربوط به این مورد یا عبارت Master Boot Record (MBR) خواهد بود یا GUID Partition Table (GPT).
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

 

روش دوم: استفاده از خط فرمان

روی منوی استارت ویندوز راست‌کلیک کنید و از منویی که باز می‌شود، گزینه‌ی Command Prompt (Admin) را انتخاب نمایید. روش دیگر این است که در نوار جست‌وجوی ویندوز عبارت Command Prompt را تایپ کنید تا ویندوز میان‌بر این ابزار را پیدا کند. روی این میان‌بر راست‌کلیک نمایید و از منویی که باز می‌شود، گزینه‌ی Run as Administrator را انتخاب کنید.

بعد از باز کردن این پنجره، فرمان‌های زیر را وارد کنید و کلید اینتر را بزنید:

diskpart

list disk

با اجرای این فرمان‌ها، فهرستی از درایوهای کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان را خواهید دید. ستونی از این فهرست با عبارت GPT مشخص شده است. درایوهایی که به صورت GPT پارتیشن‌بندی شده باشند در این قسمت با یک علامت ستاره مشخص شده‌اند و درایوهای MBR این ستاره را ندارند.
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

 

چگونه MBR را به GPT تبدیل کنیم؟

برای تبدیل کردن پارتیشن‌بندی یک درایو از حالت MBR به GPT و یا از GPT به MBR باید ابتدا از اطلاعات آن درایو پشتیبان‌بگیرید. چون در این فرایند اطلاعات درایو پاک خواهد شد.

از نظر فنّی روشی که در این‌جا می‌آوریم، تنها روش برای این نوع تبدیل نیست. برخی ابزارهای مدیریت پارتیشن‌بندی مدّعی‌اند که می‌توانند بدون پاک کردن اطلاعات درایو، MBR را به GPT تبدیل کنند و برعکس. امّا مایکروسافت به صورت رسمی از این ابزارها پشتیبانی نمی‌کند و نمی‌شود به ادّعای این ابزارها اطمینان کرد. به هر حال اگر هم می‌خواهید از این ابزارها استفاده کنید، هوشمندانه است که اول از اطلاعات‌تان پشتیبان بگیرید.

به هر حال روش زیر ساده و سرراست است و نیازی به هیچ گونه نرم‌افزار اضافی ندارد.

 

روش اوّل: استفاده از ابزار Disk Management

هشدار: یادتان باشد که حتماً پیش از ادامه دادن، از اطلاعات‌تان پشتیبان بگیرید. روش زیر اطلاعات درایوتان را پاک خواهد کرد.

در ابزار Disk Management هاردی را که می‌خواهید روش پارتیشن‌بندی‌اش را عوض کنید، بیابید. روی درایوهای این هارد راست‌کلیک کنید و یکی از گزینه‌های Delete Volume یا Delete Partition را انتخاب نمایید تا همه‌ی درایوها پاک شوند.
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

 

بعد از پاک شدن تمام درایوها، می‌توانید روی گزینه‌ی مربوط به هارد مورد نظر راست‌کلیک نمایید و از منویی که باز می‌شود گزینه‌ی Convert to MBR Disk (یا Convert to GPT Disk) را انتخاب کنید. این گزینه زمانی فعال خواهد شد که تمامی پارتیشن‌های هارد پاک شده باشند.

بعد از پایان فرایند تبدیل، می‌توانید دوباره هاردتان را پارتیشن‌بندی کنید و یک یا دو درایو روی آن به وجود بیاورید. برای این کار روی قسمت مربوط به این هارد راست‌کلیک کنید و پارتیشن‌های جدید را به وجود بیاورید.
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

 

روش دوم: استفاده از خط فرمان

این کار را می‌توانید با استفاده از فرمان diskpart در خط فرمان ویندوز هم انجام بدهید.

هشدار: یادتان باشد که حتماً پیش از ادامه دادن، از اطلاعات‌تان پشتیبان بگیرید. روش زیر اطلاعات درایوتان را پاک خواهد کرد.

ابتدا پنجره‌ی خط فرمان را با دسترسی ادمین (مانند بالا) باز کنید. سپس فرمان‌های زیر را اجرا نمایید:

diskpart

list disk
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

 

فهرستی از هاردها (با عنوان Disk 0 و غیره) را خواهید دید. به شماره‌ی هاردی که می‌خواهید پارتیشن‌بندی‌اش را تغییر بدهید دقت کنید. از روی ظرفیت هاردها هم می‌توانید تشخیص بدهید هر کدام از این‌ها مربوط به کدام یک از هاردهای شما هستند.

فرمان‌های زیر را به ترتیب اجرا کنید و به جای علامت #، شماره‌ی مربوط به هارد (آن هاردی که می‌خواهید پارتیشن‌بندی‌اش را عوض کنید) را بگذارید. فرمان clean تمام محتوا و اطلاعات مربوط به پارتیشن‌بندی آن هارد را پاک خواهد کرد. پس پیش از اجرای این فرمان دقّت کنید (و دوباره دقّت کنید!) که عدد مربوط به هارد مورد نظرتان را درست وارد کرده باشید.

select disk #

clean
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt
 

اکنون یکی از فرمان‌های زیر را بسته به نوع تغییری که می‌خواهید، اجرا کنید.

برای تبدیل کردن پارتیشن‌بندی از MBR به GPT از فرمان زیر استفاده کنید:

convert gpt

برای تبدیل کردنِ پارتیشن‌بندی از GPT به MBR هم فرمان زیر را اجرا نمایید:

convert mbr
 

MBR GPT Convert تبدیل mbr به gpt

 

اکنون تغییر انجام شده است. با استفاده از ابزار Disk Management ویندوز می‌توانید پارتیشن‌ها و درایوهای جدیدی روی هاردتان ایجاد نمایید. (برای این کار می‌شود از فرمان‌های مربوط به diskpart در خط فرمان ویندوز هم استفاده کرد.) بعد از تمام شدن کار، اطلاعات قبلی‌تان را (اطلاعاتی که پشتیبان‌گیری کرده‌اید) به درایوهای جدیدتان منتقل کنید.

بیشتر بدانید:

MBR یا Master Boot Record چیست و چه کاربردی دارد؟
GPT یا GUID Partition Table چیست؟
تفاوت فرمت GPT و MBR در هارد دیسک ها چیست ؟
تفاوت BIOS و UEFI چیست؟
آموزش نصب ویندوز در حالت UEFI و GPT برای کامپیوتر و لپ تاپ
 

منبع: howtogeek

هارد دیسک قالب بندی MBR GPT UEFI BIOS آموزش سیستم عامل سخت افزار فن آوری اطلاعات