پایگاه گسترش دانش و آگاهی

نادیت-رازهای موفقیت در زندگی

hamed حامد نجاران
رازهای موفقیت در زندگی

رازهای موفقیت در زندگی: 1ـ کنترل استرس:یکی از مهم‌ترین راه‌های استثنایی برای کسب موفقیت در زندگی کنترل استرس است. درصد قابل توجهی از مردم دچار استرس و اضطراب هستند. به عبارت دیگر هیچ‌کس در دنیا نیست که بتواند استرس و اضطراب را به طور کامل کنترل کند. البته استرس و اضطراب تا حدودی طبیعی است و همراه ما. هنگامی که دچار استرس می‌شوید، یک نفس آرام و عمیق بکشید به صورت دم و بازدم، بعد بدنتان را شل کنید و اندام‌ها را بکشید و سپس کلمات آرامش‌بخش را با خود تکرار کنید، به عنوان مثال با خود بگویید، من آرام هستم یا من استرس و اضطراب ندارم و از محیطی که باعث ایجاد استرس در شما شده است، خارج شوید. سعی کنید استرس خود را کنترل کنید. زمانی که بتوانید با این روش یا هر روش دیگری که خودتان می‌دانید استرس‌تان را کنترل کنید، آن وقت می‌توانید با آرامش بیشتری مشکلات زندگی را بررسی و سپس حل و فصل کنید؛ زیرا توانسته‌اید در زندگی به آرامش نسبی دست یابید. در نتیجه یک گام در جهت موفقیت، در زندگی برداشته‌اید.

رازهای موفقیت در زندگی:
1ـ کنترل استرس:یکی از مهم‌ترین راه‌های استثنایی برای کسب موفقیت در زندگی کنترل استرس است. درصد قابل توجهی از مردم ​ دچار استرس و اضطراب هستند. به عبارت دیگر هیچ‌کس در دنیا نیست که بتواند استرس و اضطراب را به طور کامل کنترل کند. البته استرس و اضطراب تا حدودی طبیعی است و همراه ما. هنگامی که دچار استرس می‌شوید، یک نفس آرام و عمیق بکشید به صورت دم و بازدم، بعد بدنتان را شل کنید و اندام‌ها را بکشید و سپس کلمات آرامش‌بخش را با خود تکرار کنید، به عنوان مثال با خود بگویید، من آرام هستم یا من استرس و اضطراب ندارم و از محیطی که باعث ایجاد استرس در شما شده است، خارج شوید. سعی کنید استرس خود را کنترل کنید. زمانی که بتوانید با این روش یا هر روش دیگری که خودتان می‌دانید استرس‌تان را کنترل کنید، آن وقت می‌توانید با آرامش بیشتری مشکلات زندگی را بررسی و سپس حل و فصل کنید؛ زیرا توانسته‌اید در زندگی به آرامش نسبی دست یابید. در نتیجه یک گام در جهت موفقیت، در زندگی برداشته‌اید.

استرس

2 ـ تغذیه مناسب:یکی دیگر از راه‌های موفقیت در زندگی توجه داشتن به تغذیه سالم است. شما با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و استفاده بیشتر از سبزی‌ها، مواد معدنی، انواع ویتامین‌ها و ثابت نگه داشتن قند خون می‌توانید فشارهای روانی را کم کنید. تلاش کنید به جای استفاده از مواد غذایی کنسرو شده و نیز پرچرب، بیشتر از غذاهای خانگی و طبیعی استفاده کنید، زیرا غذاهای کنسرو شده بیشتر شامل مواد افزودنی است و فقط باعث اضافه‌وزن می‌شود. پس از رژیم غذایی خود غافل نشوید، که سلامت بدن را تضمین می‌کند. زمانی که به لحاظ روحی و جسمی سالم باشید، می‌توانید به موفقیت‌های زیادی در زندگی خود دست یابید.

تغذیه

3 ـ ورزش کردن:ورزش کردن هم روی موفقیت شما در زندگی تاثیر می‌گذارد. پس هر روز ورزش کنید، زیرا بدن ​ به ورزش روزانه نیاز دارد. در واقع سعی کنید ورزش​ را در برنامه‌های روزانه خود بگنجانید. بد نیست بدانید ​ ورزش ​ فقط برای سلامت جسم نیست، بلکه در روحیه ما نیز خیلی موثر است. پس از چند دقیقه ورزش روحیه​ پس از ورزش و بعد از ورزش را مقایسه کنید. ورزش ​ سموم بدن را دفع می‌کند و باعث شادابی می‌شود، کالری‌های اضافه در بدن را می‌سوزاند، ضریب هوشی را بالا می‌برد و خستگی ناشی از کارهای روزانه را از بدن ما از میان می‌برد. در نتیجه زمانی که ورزش می‌کنید سالم‌تر و سرحال‌تر می‌شوید، آن وقت بهتر می‌توانید با مشکلات خود کنار بیایید.

ورزش

4 ـ افکار مثبت:برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید، زیرا افکار مثبت یکی از عوامل موثر بر موفقیت در زندگی محسوب می‌شود. وقتی ​ افکار منفی به سراغتان آمد و ذهنتان را درگیر خود کرد، یک نفس عمیق بکشید و سپس با آرامش به موضوعات خوب و امیدبخش فکر کنید، زیرا ​ افکار منفی مانع رسیدن شما به اهدافتان می‌شود. اگر بتوانید بر افکارتان مسلط شوید، آن وقت می‌توانید با روحیه‌ای مناسب و خوب به هدف‌تان در زندگی دست یابید. موفقیت ما در زندگی به نوع تفکر و نیز نگرش ما بستگی دارد. پس همیشه مثبت فکر کنید و شاد باشید، زیرا لحظه‌ها در گذرند.

5 ـ روحیه خوب:یکی دیگر از مهم‌ترین راهکارهای موفقیت در زندگی داشتن روحیه مثبت و بالاست. ما می‌توانیم با انقلاب درونی تغییرات مثبتی در روحیه خود و اطرافیان ایجاد کنیم. اگر روحیه مثبت داشته باشیم، چهره و نگاه ما بشاش می‌شود و روحیه اطرافیان ما نیز بهتر می‌شود و اگر روحیه منفی داشته باشیم هم حال خودمان را خراب کرده‌ایم و هم حال اطرافیان را. شما با داشتن روحیه بالا می‌توانید افکار منفی را از ذهن‌تان پاک کنید و با آرامش خاطر به دنبال کسب موفقیت در زندگی بروید. پس مراقب روحیه خود باشید.و در پایان موفقیت در زندگی به نحوه تفکر و نیز نگرش ما بستگی دارد. پس استرس خود را کنترل کنید، به تغذیه خود توجه داشته باشید، ورزش کنید و افکار منفی را از ذهن‌تان بزدایید و در نهایت روحیه‌ای بالا داشته باشید.

راههایی برای داشتن روح وروانی سالم:
1- از كارهایی كه ناچاری انجام دهی لذت ببـــر.نق زدن تنها تو را خسته تر می كند و نمی گذارد كار را درست انجام دهی.اما اگر با موفقیت مانند یك دوست رفتار كنی.مثل سگ همه جا به دنبالت خــــــواهد بود.


2- سعی كن كارهایت را از صمیم قلب انجام دهی.نه به صرف این كه ناچاری انجام دهی.باید به كارت ایمان داشته باشی.یك جریان آب ضعیف ، تنها نیمی از باغچه را آبیاری می كند.


3-همه چیز را همانطور كه هست بپذیر.خواستن تنها، چیزی را تغییر نمی دهد.خواستن، باد را از وزیدن باز نمی دارد و برف را به آب نبات تبدیل نمی كند.اگر می خواهی چیزها را بهتر از خودشان تبدیل كنی، با آنها همان گونه  كه هستند مواجه شو.
4-تمرین كن تا از درون شاد باشی.اجازه نده دیگران برای شاد كردن تو تصمیم بگیرند.خودت رئیس كارخانة شادی سازی باش.
5-ذهنت را همانند ابر سفیدی كه در آسمان است، آزاد كن.تلاش كن، اما نتایج كار را واگذار تا با هم كار بیایند
برای ابر چه فرقی می كند باد از كدام سو بوزد.چرا وقتت را برای چیزی كه در كنترل تو نیست، تلف می كنی؟
6-وقتی تصمیم به انجام كاری می گیری،از خود نپرس : من چه می خواهم ؟بلكه بپرس : چه كاری به نفع همه است ؟اگر به فكر منافع دیگران باشی، دیگران در كنارت كار خواهند كرد و كمكت خواهند كرد تا موفق شوی.
 
7-هنگام تصمیم گیری ابتدا نباید بپرسی، از این كار چه نفعی عایدم خواهد شد؟پرسش درست این است كه : چه كاری به نفع همه است؟خانه زمانی مستحكم خواهد شد كه همة دیوارهایش استوار باشند.
8-وقتی كار به مشكل می خورد، نه دیگران را سرزنش كن و نه خود را،انسان وقتی شنا یاد می گیرد كه از فرو رفتن در آب نترسد.
9-برای موفقیت در هر كار،باید ابتدا تصویر واضحی از نقشة كار داشته باشی.آن گاه، همان طور كه در باد شدید، نخ بادبادك را محكم نگه می داری،باید هدفت را هم به همان محكمی نگه داری.
10-اگر طرحی در عمل مشكل تر از آن شد كه فكر می كردی،دلسرد نشو.همه چیز این دنیا همین طور است،خصوصاً اگر ارزشمند باشد.لاجرم خود حبابی بیش نبود، زیبا اما توخالی.
11-مشكلات ما را قوی و به سمتپیروزی های بزرگ تر هدایت می كنند.كوهنوردی آسان نیست، اما منظره ای هم كهاز قله كوه دیده می شود، بسیار زیباست.
12-اراده ات را قوی كن.خود را وارد به انجام كارهایی كن كه برایت مشكل اند.سپس آنها را با جدیت انجام بده.
بعد از مدتی خواهی دید كه اراده ات همانندگرزی فولادی سخت و درخشان شده است.
13-با انرژی كامل روی كارهایت تمركز كن.شیشه های رنگی كلیسا، هنگام عبور نور از آنهابسیار زیبا و درخشان می شوند.كارهایت را هم اگر با انرژی انجام دهی،شفاف و زیبا خواهند شد.
14-هنگامی كه قصد انجام كاری را داری، از خود نپرس :دیگران آن را چگونه و با چه روشی انجام داده اند ؟بلكه بپرس : چگونه می توانم آن را درست و به بهتـــــــــرین وجه ممكن انجام دهم.این را بدان كه همواره حقیقتی تازه در انتظار كشف شدن است.بدون احساس وجود این حقایق، كریستف كلمبهرگز به آمریكا نمی رسید و گراهام بل تلفن را اختراع نمی كرد.
15-هر كاری را با جان و دل انجام بده.اگر شعاع انرژی ات را مانند ذره بینی كه نور خورشید را متمركز می كند،
روی موانع تمركز دهی،هر مانعی كه سر راهت باشد خواهد سوخت.
16-امروز را آغازی تازه بدان.چرا به چیزی كه دیروز اتفاق افتاده، یا انجام شده فكر می كنی؟زندگی رودخانه ای است كه مدام به سمت آینده در جریان است.هیچ قطره ای از آن دوبار از زیر یك پل رد نمی شود.كار را با روشی تازه انجام بده، بهتر از همیشه.
17-افكار و رویاهایت را بسط بده.هنگامی كه در بیرون چمنزاری پهناور استكه از هر سو تا افق امتداد دارد.
چرا خود را در آغل حبس كنی.
18-نگذار افكار و ذهنیاتت به صورت عادت درآیند.سعی كن هرگز در جا نزنی.هر روز از زاویه ای تازه به كارها نگاه كن.زندگی یك صحنة پر از ماجراست.به اطرافت نگاه كن: نشانه های زیبایی وجود دارند كه به كشفیات تازه اشاره می كنند.
19-مهم ترین چیز احساسی است كه نسبت به كارت داری.وجود رنگ های تیره در یك تابلوی نقاشی.
نشانة افسردگی نقاش آن تابلوست.رنگ های روشن، حاكی از وجود روشنایی و انرژی در زندگی نقاش آن تابلوست.هر كاری را با شادی انجام بده، تادیگران را هم شاد كنی.
20-زندگی مثل یك تاب است كه هم می تــــــــــواند سرگرم كننده باشد و هم حال به هم زن.اگر هر بار كه تاب می خوری احساس شگفتی كنی،لذت تاب خوردن را احساس خواهی كرد.در زندگی هم هر بار كه كاری را انجام می دهی،از انجام آن شگفتی احساس كن.
21-حرف حق را بپذیر و كاری به گویندة آن نداشته باش.مثلاً اگر بوی دود را احساس می كنی و طوطی ات فریاد بزند كه :خانه آتش گرفت!آیا به مهمانهایت خواهی گفت :این طوطی نمی فهمد چه می گوید؟
22-عقاید را با حقایق اشتباه نكن.حقیقت مانند دانة بادام است،و عقاید پوستة آن دانة بادام هستند.اگر به دنبال حقیقت هر چیز هستی،باید پوسته را بكنی، تا خود دانه را ببینی.
23-قبل از انجام هر كار مهمی، اول ببینچه احساسی نسبت به انجام آن داری.آیا آن كار را مهم می دانی؟ آیا واقعی به نظرت می رسد؟آیا به دیگران كمك می كند؟
24-هنگام غلیان احساسات، هیچ تصمیم مهمی نگیر.در این صورت اشتباه خواهی كرد.اول درونت را آرام كن.ذهن مانند یك دریاچه است.هنگام غلیان احساس، دریاچه مواج است.دریاچه هنگامی نور ماه را منعكس می كند كه آرام باشد.
25-هنگام مواجه شدن با مشكلی یادت باشد كه حتماً راه حلی وجود دارد.زیرا هر چیز با جفتش به وجود می آید.بعد از هر سقوطی ، صعودی و بعد از هر شبی، روزی وجود دارد.ذهنت را روی راه حل ها متمركز كن.برای بیرون آمدن از یك اتاق باید در را پیدا كنی،نه این كه به دیوارها فكر كنی.
26-همواره از نعمتهایی كه زندگی به تو بخشیده است،شاد باش و به خاطر آنچه كه نداری گله مند نباش.ساختمان با سنگ هایی ساخته می شود كه در دسترس اند،نه با سنگ های حیاط خانة دیگران.
27-سعی كن مثل ماشین خرابی كه خاموش نمی شود،دائماً در حال عذرخواهی نباشی.با این كار توجه دیگران را به اشتباهاتت جلب خواهی كرد.تلاش كن كه بهترین را انجام دهی.آن گاه لبخند بزن و حركت كن.تنها خداوند كامل است.
28-هر كار خیری كه در این دنیا انجام دهی،بیش از هر كس به خودت كمك خواهد كرد،به تو قدرت و انرژی و درك بیشتر خواهد بخشید.اگر خودت نقاشی كنی،دیگران از تماشای آن لذت خواهند برد.ضمن آنكه در حین كار
تجربه ات هم در نقاشی بیشتر شده است.
29-برای عمل كردن از درونت فرمان بگیر.برای تفكر از درونت راهنمایی بجو.زیرا درك و آگاهی را باید دریافت كنی و نمی توانی خودت خلق كنی.زمین هنگامی گرم می شود كهبه سمت خورسید متمایل باشد.
30-هر چیز كه راست و درست باشد،به نفع تو و دیگران خواهد بود.خداوند بهتر از هر كس می داند كهچه چیز به تو شادی واقعی می بخشد.آیا یك گیاه می فهمد كه باد، آن را تقویت می كندیا باران ملال آور باعثرشد گل های زیبا می شود.
31-هرگز مغرور نشو،زیرا غرور میكروبی كشنده است.غرور به تدریج عقل را زایل می كندو باعث می شود هیچ كاری را بدرستی انجام ندهی.
منبع:چهار دیواری،ایران ناز
 
رازهای موفقیت موفقیت روانشناسی خانواده کسب و کار