پایگاه گسترش دانش و آگاهی

نادیت-همه چیز درباره ی پیوند سر

hamed حامد نجاران
همه چیز درباره ی پیوند سر

پیوند سر، عمل جراحی مربوط به پیوند سر یک موجود زنده بر روی بدن دیگری است. پیوند سر شامل بریدن سر بیمار است. پیوند سر با موفقیت در سگ، میمون ها و موش توسط جراحان انجام شده است، اگر چه همه حیوانات قادر به حرکت بودند ولی در مدت کوتاهی پس از آن درگذشتند. طرحهایی برای اولین پیوند سر انسان وجود دارد.

پیوند سر، عمل جراحی مربوط به پیوند سر یک موجود زنده بر روی بدن دیگری است. پیوند سر شامل بریدن سر بیمار است. پیوند سر با موفقیت در سگ، میمون ها و موش توسط جراحان انجام شده است، اگر چه همه حیوانات قادر به حرکت بودند ولی در مدت کوتاهی پس از آن درگذشتند. طرحهایی برای اولین پیوند سر انسان وجود دارد.
تاریخچه:
سگ:
پیوند سر یک سگ  به سگ دیگر در جمهوری دموکراتیک آلمان توسط ولادیمیر دمیخوف در 13 ژانویه 1959 انجام شد.
چارلز کلود گوتری پیوند سر سگ را بر روی سگ دیگری در 21 مه 1908 با موفقیت انجام داد.
سرگئی بروخوننکو یک دستگاه به نام autojektorکه  یک ماشین قلب و ریه بدوی بود را اختراع کرد.. بروخوننکو مطالعات مختلفی بر روی autojektor انجام داد، از جمله آزمایش معروف که در آن دستگاه به سر یک سگ متصل شد و با استفاده از این دستگاه سر در یک حالت نیمه آگاهانه باقی ماند و دانشمندان مشاهده کردند که سگ به محرک های ساده مانند صدای یک چکش یا اداره قطره های چشمی، پاسخ داد.این آزمایش در سال 1940 انجام شد. این آزمایش یک مثال بالقوه از اینکه چگونه می توان سر یک اهدا کننده زنده را در حالی که بدن دریافت کننده آماده است،زنده نگه داشت.در همان سال دستگاه مشابهی برای کار بر روی انسان ساخته شد.
این سگها بعد از عمل جراحی به دلیل واکنش سیستم دفاعی بدن می مردند. در سال 1959، چین ادعا کرد که در پیوند سر سگ به بدن سگ دیگر یکی دو بار موفق شده بود.
کار ولادیمیر مبنای کار سایر دانشمندان قرار گرفت و بر اساس آن پیوندهای سر متعددی انجام شد.حتی در آن سال ها از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای افزایش موفقیت پیوند استفاده شد که چندان موفقیت آمیز نبود.

پیوند سر سگ

میمون :
در 14 مارس سال 1970،  یک گروه از دانشمندان از کیس وسترن رزرو دانشکده پزشکی دانشگاه در کلیولند، اوهایو، به رهبری رابرت جی وایت، جراح مغز و اعصاب و استاد جراحی مغز و اعصاب که از کار ولادیمیر الهام گرفته شده بود سر یک میمون را به بدن یک میمون دیگر پیوند زد.میمون بعد از عمل جراحی قادر بود بو،طعم،شنیدن و دیدن جهان اطراف بود.در این عمل رگها به دقت پیوند زده شد تا از هیپوولمی بعد از عمل جلوگیری شود.پیوند اعصاب به خوبی انجام شد و حیوان تا ساعت ها بعد از عمل زنده ماند و حتی در این مدت به بعضی از پرسنل جراحی حمله ور میشد. در سال 2001 موفقیت این عمل در یک میمون توسط دکتر وایت تکرار شده است. 
وایت بعدها نوشت:
آنچه در مدل حیوانی انجام شده است - حفظ هیپوترمی به صورت طولانی مدت و پیوند جمجمه، به طور کامل در حوزه انسان انجامشدنی استاما اینکه آیا انجام این عمل در انسان اخلاق مدارانه است باید مطالعه بیشتری صورت گیرد.

پیوند سر میمون

موش:
در سال 2002، در ژاپن پیوند سر دیگری در موش انجام شد. بر خلاف پیوند سر انجام شده توسط دکتر وایت، این پیوند سر، پیوند سر موش بر روی بدن موش دیگری است که سر خود را نگه داشته است. بنابراین، موش با دو سر به پایان رسید..دانشمندان گفتند که کلید پیوند سر موفق بود به استفاده از دماهای پایین است.

پیوند سر موش

پروژه پیوند سر انسان:
در تابستان ۲۰۱۵ برای نخستین بار دکتر سرجیو کاناورو جراح ایتالیایی، در آکادمی جراحان اعصاب و ارتوپد آمریکا پروژه پیوند سر را آغاز کرد، وی اعلام کرده این کار تا دو سال دیگر امکان‌پذیر خواهد شد. او گفته این کار را با تیغهای بسیار پیشرفته تر و برنده تر جراحی کنونی انجام خواهد داد و خواهد توانست بین سی تا شصت درصد فیبرها را که برای کشش لازم است احیا کند. والری اسپیریدونوف، مرد جوان روس که از ناحیه دست و پا فلج است داوطلب شده نخستین نفر برای عمل خارق‌العاده پیوند سر باشد.

پیوند سر انسان

پیوند سر انسان

روش عمل:
روش عمل جراحی به شرح زیر است:
دوتیم جراحی در عمل شرکت خواهند داشت. ایجاد شکاف عمیق در اطراف گردن هر بیمار ایجاد می شود و شریان های کاروتید،وریدهای ژوگولار،مهره ها و ستون فقرات اکسپوز میشوند. عضلات بریده میشوند و برش های دیگری برای دسترسی به نای،مری و دیگر ساختارها زده می شود.
مهم ترین بخش برش طناب نخاعی است.این برش بوسیله یک سوزن نانوی الماس دویست هزار دلاری انجام می شود.هر دو نخاع به طور ظریف جدا می شوند.هنگامی که سر گیرنده جدا شد باید بلافاصله به بدن فرد دهنده که جریان خون آن برقرار است پیوند زده شود که آسیب مغز به حداقل برسد.
سپس عضلات،نای،مری،عروق،مهره ها و سایر قسمت ها پیوند زده می شود.هنگامی که عمل جراحی به پایان رسید،بیمار به مدت سه روز در ICU نگه داشته می شود و به او داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی داده می شود.
پیشرفت های فعلی:
دکتر کاناوارو از ایتالیا و دکتر شیائو پنگ رن از چین توانستند سر یک میمون را با موفقیت به میمون دیگری پیوند بزنند. اما این میمون به دلیل مسائل اخلاقی تنها برای بیست ساعت زنده نگه داشته شد.
جامعه پزشکی امید زیادی به موفقیت دکتر کاناوارو در عمل پیوند سر دارد.
پیوند سر پزشکی و سلامت