پایگاه گسترش دانش و آگاهی

نادیت-چگونه و چرا باید وب کم ها را غیر فعال کرد؟

admin وحید نجاران
چگونه و چرا باید وب کم ها را غیر فعال کرد؟

گزارشات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد، افراد به آسانی می توانند از طریق وب کم کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ به حریم شخصی کاربرانن نفوذ و از آنها جاسوسی کنند. این موضوع به سادگی روشن می سازد که چرا باید نسبت به پوشاندن یا غیر فعالسازی وب کم ها اقدام نمود. مطالعه این مقاله به افرادی که حفاظت از حریم خصوصی برایشان چالشی مهم تلقی می گردد، توصیه می شود.

چگونه و چرا باید وب کم ها را غیر فعال کرد؟
گزارشات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد، افراد به آسانی می توانند از طریق وب کم کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ به حریم شخصی کاربرانن نفوذ و از آنها جاسوسی کنند. این موضوع به سادگی روشن می سازد که چرا باید نسبت به پوشاندن یا غیر فعالسازی وب کم ها اقدام نمود.

هکرها و نوجونان کنجکاو به آسانی به ابزارها، آموزش ها و تکنیک های نفوذ جهت ربودن وب کم افراد از همه جا بی خبر و تماشای آنها دسترسی دارند. نفوذگران می توانند در موقعیت های مختلف نظیر اتاق خواب به تهیه تصاویر و ویدئوهایی بپردازند که اغلب سر از محیط بی کران وب در خواهند آورد.
 
در سال 2009 به دنبال شکایت دانش آموزی که مدعی بود لپ تاپ مدرسه به صورت مخفیانه عکس هایی از وی تهیه کرده است، مشخص شد 56000 عکس به صورت مخفیانه و با استفاده از وب کم لپ تاپ ها توسط مدرسه از دانش آموزان گرفته شده است.
 
در سال 2013، محققان اعلام کردند بر خلاف تصور موجود، امکان فعالسازی وب کم مک بوک ها بدون روشن شدن چراغ نشانگر روشن بودن وب کم امکان پذیر است. یک مامور سابق FBI تایید کرد که چنین چیزی نه تنها ممکن است بلکه برای سال ها توسط این نهاد امنیتی بکارگرفته می شده است.
 
در سال 2013 اسناد فاش شده توسط ادوارد اسنودن نشان داد که آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) روش های نفوذ موفقیت آمیزی را به  دوربین های آیفون و بلک بری در اختیار داشته است. این اسناد نشان می دهد، NSA جایگاه ابزارهای نظارت از راه دوری نظیGumfish (بدافزاری که نظارت تصویری راه دور از افراد را از طریق جاسوسی وب کم میسر می سازد) است.
 
نرم افزار های بسیاری وجود دارند که امکان دسترسی راه دور نظیر دسترسی به وب کم را برای پدید آورندگانشان فراهم ساخته و با قیمت های اندک و برای امور روزمره توسط افراد زیادی خریداری می شوند.
 
پس جاسوسی از طریق وب کم یک تهدید جدی است و باید راه های مقابله با آن بمنظور حفظ حریم شخصی، آموزش و بکارگیری شود.
 
در مقابل جاسوسی وب کم باید چکار کنم؟
در یک کلام، شما باید وب کم کامپیوترتان را غیرفعال کنید یا روی آن رابپوشانید. هیچ دلیل منطقی برای به حال خود رها گذاشتن یک ابزار ضبط تصویر نا ایمن و قابل نفوذ وجود ندارد.
در ادامه به بررسی روش هایی جهت مقابله با جاسوسی از طریق وب کم می پردازیم:
 
حتما از آنتی یروس استفاده کنید
هر چند آنتی ویروس ها نمی توانند همه تهدید ها را شناسایی و دفع کنند، اما به هر جهت سپری در مقابل آلوده شدن سیستم از طریق اجرای برنامه ها یا لینک های مخرب هستند.
تهدید می تواند شخصی باشد که جهت تعمیر مشکلات نرم افزاری سیستم شما درخواست ارتباط راه دور میکند، این افراد می توانند به آسانی یک بدافزار را به عنوان برنامه ای عادی در لیست سفید آنتی ویروس وارد نمایند و سیستم شما را آلوده کنند. بنابراین، به پیغام "شما در امنیت کامل به سر می برید" که آنتی ویروس به شما ارائه می دهد، بسنده نکنید، مخاطرات امنیتی بسیار گسترده و متنوع هستند.
 
وب کم راقطع کنید
برای کاربران کامپیوتر های رومیزی که از وب کم های اکسترنال استفاده می کنند، پیشنهاد می شود در مواقع غیر ضروری وب کم را از پورت USB جدا کنند.

UnPlug Webcam امنیت وب کم جاسوسی وب کم
 
غیرفعالسازی از طریق بایوس
اگر شما یک لپ تاپ یا دستگاه All In One با وب کم داخلی دارید و امکان قطع ارتباط سخت افزاری آن با سیستم وجود ندارد، در صورتی که بایوس شما از غیرفعالسازی وب کم پشتیبانی کند، می توانید نسبت به غیر فعالسازی آن از طریق تنظیمات بایوس اقدام نمایید که روشی ایده آل و مطمئن است.
بدین منظور، سیستم را ریستارت کنید ووارد محیط SetUp بایوس شوید (روش ورود به محیط SetUp در زمان راه اندازی سیستم توضیح داده شده است، معمولا از طریق کلید های F2 یا Del یا کلید های ترکیبی دیگر). در تنظیمات BIOS به دنبال گزینه ای با عنوانی مشابه با "Webcam" یا "Integrated Camera" یا "CMOS Camera" بگردید و آن را در حالت Disable یا Lock قرار دهید.

لازم به ذکر است، معمولا ماژول میکروفن نیز همراه با ماژول وب کم در قالب یک بورد در لپ اپ ها ارائه می شود و اغلب غیر فعالسازی وب کم با غیر فعال شدن میکروفون همراه خواهد بود که به جهت پارامترهای حفظ حریم خصوصی، بهتر هم هست!
 
متاسفانه وجود چنین امکانی در بایوس، نسبتا نادر است و معمولا در مدل های قابل فروش برای کاربردهای سازمانی یا صنعتی تعبیه می شود.
 
غیر فعالسازی از طریق سیستم عامل
این روش، روشی کاملا امن و عاری از خطا نیست اما گام بعدی خوبی است. شما می توانید وب کم را از طریق غیر فعالسازی و حذف درایور پشتیبانی کننده، از سرویس دهی خارج کنید.

غیر فعال کردن وب کم امنیت وب کم جاسوسی وب کم

انجام این روش در سیستم عامل های مختلف متفاوت است اما اصول کار یکی است.
در ویندوز این کار با ورود به Device Manager و یافتن وب کم در ذیل گروه Imaging Devices  و انتخاب گزینه Disable  یا uninstall از منوی راست کلیک میسر است.
بدیهی است، این یک راه حل کامل نیست و شخصی که دسترسی راه دور به سیستم داشته باشد، می تواند اقدام به نصب درایور یا فعالسازی وب کم نماید، همچنین در صورتی که شما به صوورت منظم به استفاده از وب کم نیاز داشته باشید، این راه حل، ایده آل به نظر نمی رسد.
 
وب کم را بپوشانید
راه حل میانی بین غیر فعال کردن وب کم از طریق بایوس یا سیستم عامل و رها گذاشتن بی قید و شرط آن، پوشاندن لنز وب کم در زمان هایی که به آننیاز نداریم از طریق یک پوشش فیزیکی ساده است، راه حلی ابتدایی و ساده اما در عین حال موثر.

پوشاندن فیزیکی وب کم برای مقابله با جاسوسی وب کم
 
1- پوشش Eyebloc با حدود قیمت 6 دلار
Eyebloc پرفروش ترین و پر بحث ترین پوشش فیزیکی وب کم در سایت آمازون است. Eyebloc یک گیره پلاستیکیC شکل است که شما بر روی وب کم قرار می دهید. این قطعه به همین شکل قابل استفاده برای تبلت ها و تلفن های هوشمند نیز هست. Eyebloc بدون نیاز به تبلیغ، با نصب و حذف آسان و انسداد کامل لنز وب کم، گزینه ای مناسب و کاربردی به نظر می رسد.البته این وسیله برای تلویزیون های هوشمند، کنسول های بازی و سایر دستگاه های بزرگی که دارای وب کم داخلی هستند، به خوبی جایگذاری و کارایی ندارد.

Eyebloc Cover امنیت وب کم جاسوسی وب کم

Eyebloc Cover امنیت وب کم جاسوسی وب کم
 
2- پوشش c-slide با قیمت حدود 5 دلار
c-slide یک کشوی پلاستیکی کوچک است که بر روی وب کم لپ تاپ تا تبلت نصب می گردد. کل قطعه به اندازه یک برچسب بسیار کوچک پستی با ابعاد 1.4 در 0.5 اینچ است و یک میلیمتر ضخامت دارد. بر خلاف راه حل های دیگر، C-slide به صورت دائمی قابل نصب است و با کشیدن کشوی کوچک آن بر روی لنز وب کم، آن را مسدود می کند. با نصب c-slide هیچ مشکلی در بستن صفحه لپ تاپ ایجاد نخواهد شد.

C-slider Cover امنیت وب کم جاسوسی وب کم

C-slider Cover امنیت وب کم جاسوسی وب کم

در رابطه با c-slide دو مشکل وجود دارد:
1-اگر شما لپ تاپی با قاب منحنی در محل وب کم داشته باشید، امکان عدم چسبیدن و سقوط c-slide وجود خواهدداشت.
2- پس از نصب C-slide امکان پوشاندن چراغ نشانگر روشن بودن وب کم یا میکروفن وجود دارد.
 
3- پوشش های بادامکی با قیمت 10 دلار برای 6 عدد
بسته بندی این محصول همراه با یک پاک کننده الکلی برای تمیز کردن محل قراردادن پوشش و 6 پوشش دایره ای ارائه می شود. پوشش های مذکور دارای سطح چسبنده نبوده و با استفاده از الکتریسیته ساکن بر روی اجسام مسطح می چسبند. این پوشش ها بر روی لپ تاپ ها و تبلت هایی با قاب های مسطح و صیغلی به آسانی می چسبند و جدا می شوند اما بر روی سطوح نقش دار یا قاب های برس خورده آلومینیومی مثل مک بوک ها به خوبی نمی چسبند.

پوشش های بادامکی برای وب کم امنیت وب کم جاسوسی وب کم

پوشش های بادامکی برای وب کم امنیت وب کم جاسوسی وب کم
 
4- پوشش های نوارهای مغناطیسی - DIY
در بین روش های گفته شده، اگر شما برای استفاده از کمی چسب نگران نمی شوید، یک روش ارزان و آسان دیگر وجود دارد و آن ایجاد برش دایره ای بر روی نوارهای مغناطیسی(مثل نوار ویدئو) به وسبه یک پانچ است. برش دایره ای حاصل امکان چسباندن بر روی لنز وب کم را خواهد داشت.

پوشش های بنوارهای مغناطیسی برای وب کم امنیت وب کم جاسوسی وب کم
 
 
امنیت جاسوسی بد افزار امنیت ترجمه ها فن آوری اطلاعات